Aktualności
Przemoc w rodzinie
2017.12.01
Przemoc to intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, która wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody.
Najogólniej przemoc domową można podzielić ze względu na jej charakter na przemoc gorącą i chłodną. Do pierwszej z wymienionych zalicza się akty furii, które stanowią podstawę wystąpienia przemocy gorącej. Furia to inaczej dynamiczne i pełne gniewu zjawisko pękania tamy emocjonalnej, które wywołuje agresywne zachowanie. Wściekłość rozładowuje się na ogół w aktach bezpośredniej agresji fizycznej i psychicznej. Furii towarzyszy zwykle pragnienie zadania ofierze tego aktu cierpienia i spowodowania u niej szkód. Przemocą gorącą są wszelkie zachowania agresywne, wybuchy skumulowanych uczuć złości i wściekłości.
Do najczęstszych przejawów przemocy gorącej można zaliczyć:
1. uderzenie bądź grożenie pobiciem;
2. duszenie, szarpanie, kopanie, bicie;
3. zamykanie w pomieszczeniu, izolowanie;
4. rzucanie różnymi przedmiotami w ofiarę;
5. zmuszanie do obcowania płciowego;
6. pchnięcie nożem lub grożenie jego użyciem.
Przemoc chłodna to drugi rodzaj przemocy. Ta jej odmiana sprawia wrażenie dużo spokojniejszej. Niestety na ogół jest to spokój wyłącznie pozorny, który w rzeczywistości skrywa wiele emocji. Emocje te są skutecznie tłumione i kontrolowane. W przypadku przemocy chłodnej jej sprawca sprawia wrażenie osoby spokojnej i zrównoważonej, a tak naprawdę realizuje swój plan, scenariusz działań, który mniej lub bardziej świadomie zapisany jest w jego umyśle i ma prowadzić do osiągnięcia wyznaczonego celu. Scenariusz zawiera działania takie jak brak zainteresowania ofiarą bądź też unikanie interakcji prowokujących wybuchy złości. Zasadniczym celem przemocy chłodnej jest wdarcie się w psychikę ofiary.
Przejawami przemocy chłodnej są następujące zachowania:
1. powiedzenie czegoś w taki sposób, żeby urazić;
2. ostentacyjne opuszczanie pomieszczenia, w którym znajduje się ofiara przemocy;
3. używanie obraźliwych słów lub gestów;
4. przerywanie posiłku, bądź snu;
5. zabranianie wyjścia z domu oraz spotykania z innymi;
6. grożenie opuszczeniem, oddaniem do domu dziecka;
7. grożenie, że ofiara przemocy nie otrzyma pieniędzy przeznaczony na określony cel;
8. słowne zmuszanie do stosunku seksualnego.
Największym problemem w przypadku przemocy chłodnej jest fakt, że jej sprawcy na ogół nie są świadomi szkodliwości swojego zachowania, ponieważ ich zdaniem takie postępowanie jest uzasadnione, oraz nie dostrzegają okrucieństwa i cierpienia, jakie zadają ofierze.
Zarówno przemoc gorąca, jak i chłodna mogą występować pod różnymi postaciami. Do podstawowych form przemocy zalicza się następujące jej rodzaje:
1. Przemoc fizyczna – jest to każde zachowanie, którego celem jest świadome zadanie bólu fizycznego, jak również uszkodzenie ciała, prowadzące do pogorszenia stanu zdrowia lub pozbawienia nawet życia ofiary, np.: bicie, kopanie, duszenie, ale także pozbawienie jedzenia, picia snu czy zmuszanie do zażywania alkoholu czy narkotyków.
2. Przemoc seksualna – celem tej przemocy jest zmuszenie ofiary do współżycia lub niechcianych zachowań seksualnych, a także zdeprecjonowanie jej seksualności, np.: obmacywanie, gwałcenie, ale także zmuszanie do obcowania płciowego z osobami trzecimi czy wyśmiewanie z preferencji seksualnych.
3. Przemoc psychiczna – celem tej przemocy jest zmniejszenie poczucia wartości, wzbudzenie strachu czy też pozbawienie poczucia bezpieczeństwa, np.: krytykowanie, wyzywanie, upokarzanie, poniżanie.
4. Przemoc ekonomiczna – jej celem jest uzależnienie ofiary od sprawcy przemocy, np.: zabieranie wynagrodzenia, kart płatniczych, zakazywanie wykonywania pracy zawodowej, kontrolowanie wydatków itp.
5. Zaniedbanie – inaczej ciągłe niezaspokajanie podstawowych potrzeb fizycznych i emocjonalnych, np.: brak opieki czy też uniemożliwienie zaspokajania podstawowych potrzeb fizjologicznych, które dotyczą jedzenia, snu i higieny.
Przyczyny stosowania przemocy w rodzinie:
-
nadużywanie alkoholu;
-
zażywanie narkotyków i innych środków odurzających;
-
trudna sytuacja materialno – zawodowa;
-
trudności w kontaktach z małżonkiem, partnerem, dziećmi, rodzicami;
-
rozwód, separacja, zdrada itp.;
-
bycie ofiarą przemocy;
-
przenoszenia wirtualnego życia do rzeczywistości – media (filmy), gry komputerowe;
-
niezaspokojone życie seksualne;
-
zaburzenia psychiczne i skłonności sadystyczne;
-
trudności w wyrażaniu i okazywaniu uczuć;
-
choroba;
-
naśladowanie przemocy stosowanej przez znajomych, rodzinę, sąsiadów itd.
Z-ca Zespołu Interdyscyplinarnego
Wanda Pyszniak - Adamczyk
« wróć do spisu